Poczet szlachty mazowieskiej
- ziemia dobrzyńska

Jak powstawał katalog nazwisk i miejscowości * Jak korzystać ze zbioru * Mapa ziemi * Ethos szlachty mazowieskiej * Kilka słów o historii ... * Polecane strony  * Kontakt



Powiat
lipnowski


 

Nazwisko
Zawołanie
Wieś
Przydomki / Przezwiska


Parafia w Bobrownikach

Polychnowscy
Brodzic ?
Polychnowo

Starkowieccy   Starkowiec  
Szczerbińscy własny, Topór Szczerbin  


Parafia w Ciechocinie

Mierzyńscy / Mirzyńscy   Mierzyn  


Parafia w Czernikach

Ossowscy Ogończyk Ossówka  
Steklińscy Ogończyk Steklin Wielki, Mały Zawisza


Parafia w Działyniu

Działyńscy Ogończyk Działyń  
Wieliccy Cholewa Wielkie Sójka, Sterna


Parafia w Grodzeniu

Grodzieńscy Prus II, Junosza Grodzeń Ćwik, Czech, Gierla


Parafia w Działyniu

Cebryszewscy / Cebrzyszewscy Dołęga Cebryszewo / Cebrzyszewo  
Chlebowscy Rogala, Cholewa Chlebowo Cegiełka, Czech, Czechowicz, Kępka
Chodorąscy / Chodoręscy Ogończyk, Leszczyc Chodorańsk / Chodoršżek  
Janczewscy / Janczowscy Ogończyk, Jastrzębiec Janczewo Wilk, Sarnka,
Jarzyczewscy / Jarczewscy Paprzyca Jarzyczewo / Jarczewo Sadowy, Sadowicz, Strączek
Karnkowscy Junosza Karnkowo Grad, Polak, Dzwonek
Kolankowscy Dołęga, Rogala Kolankowo Cibor, Ciborowicz, Wiadoma, Sarnka
Łąccy   Łąkie  
Makowieccy / Makoweccy Dołęga, Lubicz, Rogala Makowiec Byczek, Kepka, Kuśnierz, Magier, Magiera, Magierny
Nagórzyńscy / Nagórscy Lubicz ? Nagórzyn / Nagórzynek Czech, Brzdyk, Bzdzyk, Bzdykowicz


Parafia w Kikole

Brzezińscy Ostoja odm., Topór Brześno / Brzezin Skierka, Kopeć
Ciołuchowscy Dołęga, Leszczyc Ciołuchowo  
Gołuchowscy Trzaska Gołuchowo  
Kikolscy Ogończyk Kikoł  
Moszczeńscy / Moszczyńscy Nałęcz Moszczone / Moszczony  
Wolęccy Jastrzębiec, ślepowron, Ogończyk, Junosza Wolęcin Adamaszek, Adamaszkiewicz, Białas, Bielas, Białosowicz, Ptaszek, Sowa, Sowka


Parafia w Krostkowie

Lubowscy / Lubowieccy / Lubowiescy Paprzyca, Łabędś Lubowieś / Lubowiec  
Widlińscy / Widleńscy Junosza Widlno / Widleńsk / Wilno Czech, Gnidka


Parafia w Ligowie

Chocieńscy Ogończyk, Lubicz Chocień / Choczeń Raj, Worek, Żołnierz
Kukowscy Jastrzębiec, własny, Pobóg, Ogończyk Kukowo Bielas, Drozd, Kośmider, Pajączek, Wiek, Wielk
Ligowscy Jastrzębiec, Lubicz Ligowo Wielkie, Małe  
Malonowscy Cholewa, Ogończyk Malonowo Wielkie, Małe Byczek, Gęś, Gęsie
Mysłakowscy / Myślakowscy Sokół, Ogończyk Mysłakowo Wielkie, Małe Maślanka, Mięsit, Stary, świeszek, Żydek
Osieccy   Osiek Pięta, Piętka
Rokiccy Lubicz, Grzymała, Cholewa, Szeliga Rokicie Długi, Kierda, Niemsta
Święscy Ogończyk Mysłakowo  
Zrzelscy Sokół, Ogończyk Zrzelsk / Źródła Małe i Wielkie Czepiec, Dylik, Pełka, Piplisz, Pipliszewicz, Wilk


Parafia w Lipnie

Białowiescy Jastrzębiec, Nałęcz Białowieżyn Mały, Wielki  
Jastrzębscy Duszotowie Dołęga odm. Jastrząb / Jastrzębie  
Kłokoccy Nałęcz, Lubicz Kłokock  
Komorowscy Dołęga odm., Paprzyca odm. Komorowo Piwko,
Maliszewscy Godziemba Maliszewo / Maleszewo  
Ośniałowscy / Ośmiałowscy Nałęcz, Trąby Ośniałowo / Ośmiałowo  
Suszewscy Ogończyk, Prus I Suszewo Chlebicz, Borzym


Parafia w Łążynie

Kawieccy / Kaweccy Gryzina odm., Ogończyk Kawieczyn / Kaweczyn Mucha, Piplisz
Łążyńscy Lubicz, Nałęcz Łążyn  
Nałęcz Nałęcz Osiek Mały  
Zębowscy / Zembowscy Rogala, ślepowron Zembowo / Ząbowo  


Parafia w Mazowszu

Kijaszkowscy Doliwa Kijaszkowo  
Klonowscy Leszczyc Knlonowo Byk, Byczek, Piesek
Mazowieccy Doliwa, Dołęga, Dąbrowa, Junosza Mazowsze Podkonicz, Wilk, Zakościelny
Piotrkowscy Doliwa Piotrkowo  
Stalmierscy / Stalmirscy Jastrzębiec Stalmierz / Stalimirz Nosal
Świętosławscy Rola Świętosław Górny, Sierota


Parafia w Ostrowitem

Ostrowiccy Ogończyk Ostrowite  
Szczepankowscy / Szczepańscy Dołęga odm. Szczepanki  


Parafia w Rużu

Ciepieńscy / Czepieńscy Nałęcz, Ogończyk Ciepien / Czepień
Kabieńscy / Kawscy Szeliga, Bończa Kabno / Kawno  
Zboińscy / Zbojeńscy Ogończyk Zbójno Wielkie


Parafia w Skąpsku

Kamieńscy Grzymała Kamienica  
ze Skępego Ogończyk    


Parafia w Sudragach

Dobaczewscy Nałęcz Dobaczewo  
Kokoszczyńscy / Kokoszyńscy Lubicz, ślepowron Kokoszczyn Wyrwas, Wyrwasowicz
Sudrascy / Sudrawscy Gozdawa Sudragi  
Śniechowscy / Śmiechowscy Bełty, Ogończyk, Lubicz Śniechy / Śmiechy Kozik, Rudołt, Skopek, Strupek


Parafia w Suminie

Jankowscy Junosza    
Sumińscy Leszczyc, Junosz, Ogończyk, Jastrzębiec Sumin  


Parafia w Szpetalu

Witoscy / Witowscy Nałęcz Witoszyno  


Parafia w Wierzbicku

Bałdowscy Prus I Bałdowo  
Czerscy / Czyrscy Ogończyk Czarne / Czyrsk Sochel
Głodowscy Dąbrowa, Junosza Głodowo  
Rzuchowscy Lubicz, Rogala, Ogończyk Rzuchowo Brzdyk, Bzdyk, Bzdykowicz
Suradowscy Prawdzic?, Nałęcz, Prus I Suradowo Małe, Wielkie  


Parafia w Woli

Dąbrowscy Cholewa Dąbrówka  
Wolscy Ogończyk, Szeliga Wola  
z Trutowa Ogończyk Trutowo  





Herb ziemi
rys. A. Kromer


Copyright © by Karol Dobrzeniecki