Widok Pocka od strony Wisły -  litografia Napoleona Ordy

Poczet szlachty mazowieskiej
 - Mazowsze Zachodnie

Jak powstawał katalog nazwisk i miejscowości * Jak korzystać ze zbioru * Mapy * Ethos szlachty mazowieskiej * Kilka słów o historii ... * Polecane strony  * Kontakt




Spis obywateli ziemskich
guberni płockiej
 z roku 1909



Spis został uporządkowany według kryterium miejscowego tj. okręgu poczty do którego przynależały poszczególne dobra ziemskie.

Bielsk , Bieżuń, Bodzanów, Chorzele, Ciechanów, Dobrzyń n. Drwęcą, Dobrzyń nad Wisłą, Drobin, Lipno, Lubicz
Mława, Nasielsk,  Nieszawa, Ostrołęka, Płock, Płońsk, Przasnysz, Raciąż
Rypin, Sierpc, Skempe, Staroźreby, Strzegowo, Szreńsk, Urzędów, Włocławek, Wyszogród, Zakroczym, Zbójno, Żuromin


Urząd pocztowy
Dobra ziemskie
Właściciel
Rypin Antoniewo Gierzyński Stanisław
Rypin Bachorz Rymer Henryk
Rypin Bachórz Riemer Henryk
Rypin Balino, Nadroż Barthel Alfred
Rypin Białebłoto Szmakfefer-Prądzyński Zygmunt
Rypin Blinno Ginter Kazimierz
Rypin Bolesławice Tarnowski Ludwik Józef
Rypin Borki Kalisz Stanisław
Rypin Borki Konarski Ignacy
Rypin Borki Kowalski Ignacy
Rypin Borzymin Pomirski Władysław
Rypin Boski Pełkowski Jan
Rypin Brzeszczki Duże i Wielkie Brzuski Alojzy
Rypin Brzuze Dziewanowski Jan
Rypin Dębiany Konopacki Fryderyk
Rypin Długie Borzewski Artur
Rypin Dobre Sulimierski Józef
Rypin Duszoty Burczyński Ignacy
Rypin Dylewo Majeran Lewin
Rypin Dzierzno Ziemiańskie Hewel Bolesław
Rypin Dzierzno, Kożuchowe Podgórski Jan
Rypin Dziewanowo, Lasoty, Rejki Chełmicki Ludwik
Rypin Giżynek Okonin Ugoszcz Borzewski Antoni
Rypin Grzęby, Jawornica Nogacki Karol
Rypin Gulbiny Piwnicki Marjan
Rypin Kamionki Obrębski Maksymilian
Rypin Kiełpiny Gockowski Józef i Franciszek
Rypin Kłośno Baranowski Eugeniusz
Rypin Kobrzenice Kokoszczyński Józef
Rypin Kobrzeniec Cichowiąz Michał
Rypin Kowalki Chełmicki Bronisław
Rypin Kretki Małe, Osiek pod Brodnicą Sierakowski hr. Adam
Rypin Krystianowo Sokolnicki Jan
Rypin Likiec folw. Pauli Herman
Rypin Likiec, Nowiny Wiekowicz Chaim
Rypin Łapinóż Zawadzki Jan
Rypin Mościska Waliński Leon
Rypin Ozorkowo Salwowski Feliks
Rypin Piskorczyno Ostrowski Szymon i Wacław
Rypin Pręczki Zaraks-Zarakowski Franciszek
Rypin Radziki Wielkie Ferster Adolf
Rypin Radzynek Rutkowski Witold
Rypin Rakowo Smoleński Feliks
Rypin Rakowo, Czyżewo Czaplicki Zygmunt
Rypin Rogówko Napiórkowski Teodor
Rypin Rokitnica Kozłowski Wienczysław
Rypin Ruszkowo Gurbski Ignacy
Rypin Ruszkowo Kosnkowski Wincenty
Rypin Ruszkowo Małe Bigoszewski Stanisław
Rypin Sadłowo Około-Kujak Władysław
Rypin Starorypin Piwnicki Zygmunt
Rypin Stawiska Lindau Karol
Rypin Stępowo Grabski Mikołaj
Rypin Strzygi Pankowski Tomasz
Rypin Szynwałd, Tomaszewsko Grapatyn Gotfryd
Rypin świedziebna Gniazdowski Stefan
Rypin Tadajewo Nejman Jan
Rypin Tomaszewo, Oborki Dębowo Nejman Edward
Rypin Turek Kandelszein Josel
Rypin Wątpielsk Siemiątkowski Józef
Rypin Wiktorowo Duszyński Marjan
Rypin Wólka Szumińska Gniazdowski Izydor Jan
Rypin Wrzeszewo, Tomaszewo Gołębiewski vel Goluń Fryderyk
Rypin Wyręba Chełmicki Jan
Rypin Zakrocz Kohn Mojżesz Jakób
Rypin Zasadki Chabowski Adam
Rypin Zasady, Żmijewo Nowe Zdziarski Władysław
Rypin Żale, Okalewo, świętosław Chełmicki Adolf
Sierpc Babc-Wiączanki Leszczyński Adam
Sierpc Babe Rżały Koral Maues
Sierpc Białoskóry Godlewski Józef
Sierpc Biele Mazurkiewicz Wincenty
Sierpc Bledzewo Wawrzeński Konstanty
Sierpc Borki folwark Balcerzak Jan
Sierpc Borkowo Kościelne, Wilczewo Szmagier Teodor
Sierpc Borkowo Wielkie Rościszewski Edward
Sierpc Borzewo Kmiece Chabowski Anastazy
Sierpc Cieślino i Obręb Mały Cieśliński Zygmunt
Sierpc Czarnomin Kmiece Trzciński Feliks
Sierpc Dobrzenice Małe Rościszewski Włodzimierz
Sierpc Dziembakowo, Reczewo Umiński Zygmunt
Sierpc Dzięgielewo Cyprysiński August
Sierpc Goleszyn, Siekluki Sieklucki Tomasz
Sierpc Gozdowo Szarewicz Henryk
Sierpc Gójsk, Sułocinek, Podlesie, Grondy Stare Krępeć Wiktor
Sierpc Grabobo, Zawady, Czarzaste Wielkie, Rościszewo, Zamość Cichowski Hipolit
Sierpc Grąbiec Wielki, Krubice, Osiek Czaplicki Antoni
Sierpc Gródkowo Zawisze vel. Wielkie Klicki Dominik
Sierpc Grzędowo Gutowski Jan
Sierpc Jeżewo, Kopytowo Czarnowski Bronisław
Sierpc Kęsice Słomiński Stanisław
Sierpc Kokoszyn, śmiechy śniechowski Stanisław
Sierpc Kolczyno Małe Tański Adam
Sierpc Kossemin Chmielewski Feliks
Sierpc Kossemin Karski Jan
Sierpc Kotarczyno Kłobukowski Teofil
Sierpc Kuniewo Kotarski Władysław
Sierpc Kwaśno Prejs Edward
Sierpc Łazy Chmielewski Kazimierz
Sierpc Łukomie Giziński Teodozjusz
Sierpc Miłobedzin Bukowski Edmund
Sierpc Mochowo Borawski Edward
Sierpc Myszewsko-Małoszyno Jaroszewscy F., W.
Sierpc Osiek Piaseczny Bańska Antoni
Sierpc Paprotki Białasy Szwarski Mateusz
Sierpc Piastowo Kacperkiewicz Rajmund
Sierpc Pieński Bagieński Józef
Sierpc Podkrajewo, Wojnówka Goszczyński Stanisław
Sierpc Przybyszewo Zdziemborski Józef
Sierpc Rachocin Kleniewski Bronisław
Sierpc Rempin Rościszewski Antoni
Sierpc Rękawczyno Goślicki Józef
Sierpc Romatowo Zglinicki Paweł
Sierpc Schabajewo, Makomary Waśniewski Florjan
Sierpc Smoszewo, Krasino Wieliczko August
Sierpc Stopino, Pianki i Puszcza Lewin Moszek
Sierpc Stropkowo świerkocki Józef
Sierpc Sudragi Grabowski Konstanty
Sierpc Sulencice Iłowiecki Janusz
Sierpc Sulocin Zdziarski Kazimierz
Sierpc Susk Serbikowski Ignacy
Sierpc Szumanie, Bakalary Gierzyński Marjan
Sierpc Szumanie, Postuły vel Kempskie Olszewski Franciszek
Sierpc śniedzanowo Wiśniewski Jan
Sierpc Warzynko Kruszewski Józef i Szczepan
Sierpc Warzyno Kmiece Łempicki Zygmunt
Sierpc Wiechciejewo Nadrowski Antoni
Sierpc Września Ciesielski Władysław
Sierpc Września Myśliński Stanisław
Sierpc Zarzyce i Młotkowo Kosiński Wincenty
Sierpc Zawidz Mały Mossakowski Józef
Sierpc Zawidz, Żabowo Karczewski Teodor
Sierpc Zgagowo, Granowo Chełmicki Stanisław
Sierpc Zglenice Wielkie Dobrzeniecki Józef
Sierpc Żółtowo Wielkie Kotarski Florentyn
Sierpc Żytowo, Maliszewo, Maliszewko Turski Jan
Skempe Choczeń Todtleben Henryk
Skempe Grabowiec Skrządziewski Edmund
Skempe Koziróg Leśny Podczaski Józef
Skempe Kukowo, Grabowiec, Koziołek, Skępe, Suminek, Chodorążek Zieliński Władysław
Skempe Ligowo Dziewanowski Aleksander
Skempe Lubowidz, Sarnowo, Nowawieś, Szronka Kuntzel Konrad
Skempe Łękie ABC Libert Wacław
Skempe Małomin Rogalewicz Jan
Starośreby Blichowo Zawidzki Edward
Starośreby Bromierz Wielki Ożarowski Aleksander
Starośreby Bromierzyk Rościszewski Antoni
Starośreby Brudzyno Mossakowski Modest
Starośreby Chudzyno Pilitowski Antoni
Starośreby Dłużniewo Wielkie Babecki Antoni
Starośreby Falęcin, Rogowo Piaseczny Stanisław
Starośreby Goszczyno Górne Ostrowski Ludwik
Starośreby Góra Popkowski Antoni
Starośreby Krawęczyn v. Kawęczyn Chyczewski Antoni
Starośreby Łubki Dąbski Mikołaj
Starośreby Małąchowice Żółtowski Władysław
Starośreby Nagórki, Olszyny, Setropie Grabowski Władysław
Starośreby Nowopole Cierpicki Józef
Starośreby Ostrzykowo, Ostrzykówko Sąchoccy Jan i Stefan
Starośreby Podleck Wielki i Mały Rościszewski Feliks
Starośreby Pomianowo, Dzierki Pomianowski Antoni
Starośreby Rostkowo Charzyński Stanisław
Starośreby Słupca Mała Gorzechowski Jan
Starośreby Sokolniki Żółtowski Kornel
Starośreby Szulbory Breńda Piotr Wojciech
Starośreby Turowo Rutkowski Władysław
Starośreby Wiórkowo Wiórkiewicz Leon
Starośreby Włóki Radwan Antoni
Starośreby Worowice Zawidzki Andrzej
Starośreby Zdziar Mały Przedpełski Jan
Starośreby Zdziar Wielki, Ostrzykowo, Ostrzykówko Zdziarski Bolesław
Starośreby Zdziar, Wielki Las Wierzbicki Jan
Starośreby Żochowo Przedpełski Władysław
Starośreby Żochowo Włoczewski Wacław
Strzegowo Aleksandrowo Kruszewski Kazimierz
Strzegowo Czarnocin Łebkowski Julian
Strzegowo Drogiszka Kosiński Bronisław
Strzegowo Garwarz Tonderung Henryk
Strzegowo Goszczk Żochowski Teodor
Strzegowo Huta Emilia Kahan Nahemi
Strzegowo Nowopole Klonowski Aleksander
Strzegowo Radzimowice Chaniewski Stanisław
Strzegowo Staroguby Osipow Konstanty
Strzegowo Strzegowo Frejman Janusz
Strzegowo Strzegowo v. Tuchowo Kownacki Franciszek
Strzegowo Unierzysz Smoleński Jan
Strzegowo Wkra Sojkowski Tadeusz
Strzegowo Zygmuntowo, Komonino Gorzechowski Franciszek
Szreńsk Doziny Charzyński Adam
Szreńsk Gościska Purzycki Władysław
Szreńsk Kobuszyn Trzaski Majer Edmund
Szreńsk Kunki Miecznikowscy Tadeusz i Władysław
Szreńsk Liberadz Oleksiński Adam
Szreńsk Liberadz, Dziektarzewo, Rybitwy Piechowski Kajetan
Szreńsk Luberadz Mały Kaniowski Władysław
Szreńsk Mdzewko Kanigowski Bogdan
Szreńsk Miączyn Mały i Wielki, Kmiece, Bońkowo śliwowski Władysław
Szreńsk Nadratowo Kwiatkowski Ignacy
Szreńsk Ostrów vel Huta Szczawiński Adam
Szreńsk Pączkowo Rajchel Marjan
Szreńsk Proszkowo, Sławogóra, Dręglin Rajkowski Franciszek
Szreńsk Ratowo, Radzanowo Konic H. i J.
Szreńsk Stawkowo Kowacki Aleksander
Szreńsk Szreńsk, Złotowo, Koziczi Olesza Edward
Szreńsk Wieluń, Pełki Chądzyński Antoni i Jan
Szreńsk Wieluń, Pełki Żółtowski Jan i Antoni
Urzędów Podkowice Przedkościelne Piasecki Antoni
Włocławek Chełmica Wielka Narbuch von Grzegorz
Włocławek Krępiny Przybylski Ludwik
Włocławek Kulin, Skórzno, Szpital Górny i Dolny, Bogucin Rutkowski Zdzisław
Włocławek Linne i Stawiska Lutomski Józef
Włocławek Nowawieś, Chalinki Gniazdowski Stanisław
Włocławek Olszewo Karnowski Piotr
Włocławek Olszyny Podczaski Kazimierz
Włocławek Uniechowo Lutomscy J.K.S.W.J.
Włocławek Zarzyczewo Nowe Olszewski Bronisław
Wyszogród Arciszewo Młodowski Stefan
Wyszogród Główczyn Karczewski Zdzisław
Wyszogród Grodkowo, Grodkówno, Bietkowice Dziewanowski Kazimierz
Wyszogród Lewino, Nakwasino, Wilkanowo Bogusławski ścibor Jerzy
Wyszogród Łazęki Kobuszewski Modest
Wyszogród Morkowo Lisicki Gracjan
Wyszogród Nieborzyn Charzyński Antoni
Wyszogród Podgórze Peterow Konstanty
Wyszogród Pozarzyn Cichocki Jan
Wyszogród Pruszczyno Blank Karol
Wyszogród Rostkowice Wiloch Franciszek
Wyszogród Słomino Charzyńscy Aleksander i Wincenty
Wyszogród Starzyn Sobański Jan
Zakroczym Kuchary, Skotniki Łuszczewski Julian
Zakroczym Naborowiec, Zdunowo Marchwicki Stanisłąw
Zbójno Chojno Kerner E. J. J. i L.
Zbójno Dąbrówka Byszowswerder Keszcz
Zbójno Działyń Ciechomski Konrd i Leon
Zbójno Działyń Lisiński Jan
Zbójno Głęboczek Kohn Majer
Zbójno Klonowo Budny Andrzej
Zbójno Lubianki Kowalczyk Józef
Zbójno Lubowiec Bigalke Gustaw
Zbójno Moszczonne Dziewanowski Henryk
Zbójno Podnietrzeba Kossowski Jan
Zbójno Steklin, Zgoda, Wylizy Linowski Ludwik
Zbójno Wildno, Krępa Krępeć Szymon
Zbójno Wojnowo Rzeszotarski Antoni
Zbójno Zbójno, Podolino, Laskowiec Dzierzanowski Henryk
Żuromin Brudnice Waldowski Teofil
Żuromin Brudnice Wawrzyński Adam
Żuromin Chromakowo Mieczkowski Teofil
Żuromin Chromakowo Pytkowski Zdzisław
Żuromin Dziewanowo Chełmicki Ludwik
Żuromin Łążyn, Bendzamin, Wygoda, Dziwy, Rzęzawy, Rozgozin, Rozwozinek, Siemcichy, Cieszki Blas Lejzor
Żuromin Nick Miłobędzki Konstanty
Żuromin Poniatowo, Krukowice Słomowski Aleksander
Żuromin Przeradś Mały Zdziemborski Tomasz
Żuromin Przeradś Wielki Wośnicki Jan
Żuromin Wylazłowo Osiecki Antoni
Żuromin Żuromin Kapitulny Milewski Antoni

Opracowanie na podstawie: Spis Alfabetycznego Obywateli Ziemskich Królestwa Polskiego ze wskaznaiem ostatniej stacji pocztowej,  Warszawa, Nakład i Druk E. Skowrońskiego, 1909 r.
Dostęp elektroniczny: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa



Copyright © by Karol Dobrzeniecki