Widok Pocka od strony Wisły -  litografia Napoleona Ordy

Poczet szlachty mazowieskiej
 - Mazowsze Zachodnie

Jak powstawał katalog nazwisk i miejscowości * Jak korzystać ze zbioru * Mapy * Ethos szlachty mazowieskiej * Kilka słów o historii ... * Polecane strony  * Kontakt




Spis obywateli ziemskich
guberni płockiej
 z roku 1909



Spis został uporządkowany według kryterium miejscowego tj. okręgu poczty do którego przynależały poszczególne dobra ziemskie.

Bielsk , Bieżuń, Bodzanów, Chorzele, Ciechanów, Dobrzyń n. Drwęcą, Dobrzyń nad Wisłą, Drobin, Lipno, Lubicz
Mława, Nasielsk,  Nieszawa, Ostrołęka, Płock, Płońsk, Przasnysz, Raciąż
Rypin, Sierpc, Skempe, Staroźreby, Strzegowo, Szreńsk, Urzędów, Włocławek, Wyszogród, Zakroczym, Zbójno, Żuromin


Urząd pocztowy
Dobra ziemskie
Właściciel
Bielsk Białusy Gościcki Jan
Bielsk Bombalice Kawecki Leon
Bielsk Cekanowo Jaworski Józef
Bielsk Cetlino, Lelice, Zbójno, Miodusy Gościcki Kazimierz
Bielsk Cieszewo Małe, Brzechowo Kozłowski Zygmunt
Bielsk Czachowo Kowalkowski Alfons
Bielsk Dzierżanowo Imszenicki Jan
Bielsk Dzierżanowo, Rąkcice Kryński Grzegorz
Bielsk Gilino, Piączyno Piwnicki Piotr Waldemar Tytus
Bielsk Giżyno, Zakrzewo Waśniewski Henryk
Bielsk Goślec, Czachcino, Leszczyno, Szczyt vel Józinek Radliński Ignacy
Bielsk Goślice, Ciachcino, Leszczyno, Szczyt vel Józinek Kubala Ludwik
Bielsk Goślice, Leszczyno, Szczyl v. Józinek, Ciachcino Kossobudzki Szymon
Bielsk Goślice, Leszczyno, Szczyt vel Józinek, Ciachcino Osiecki Franciszek
Bielsk Gutowo, Starzyno Jurzyński Stanisław
Bielsk Jonczewo Abramki Olszewski Józef
Bielsk Kędzierzyno Grabowski Czesław
Bielsk Kosmaczewo, Petrykozy Zakrzewski Marceli
Bielsk Kowalewo Waleszczyński Jan
Bielsk Kozłowo Kozłowski Piotr Kajetan
Bielsk Krajkowo, Sokolniki Wołowski Ludwik
Bielsk Kuskowo, Bogusendy Lasocki Franciszek
Bielsk Leszczyno Kmiece Machciński Józef
Bielsk Leszczyno Szlacheckie Orzechowski Wincenty
Bielsk Leszczyno Szlacheckie Pruski Bolesław
Bielsk Machcino, Machcinko Pruski Jan
Bielsk Majki, Kosmaciewo, Petrykozy Zakrzewski Edward
Bielsk Męczenino Wielkie Chamski Stanisław
Bielsk Mlice-Kostery, Obory Halik Bronisław
Bielsk Mogielnica Karski Maksym
Bielsk Mogielniczka i Leonardy Białoskórski Wojciech
Bielsk Mokrsk Grabowski Karol
Bielsk Niszczyce Bolechowski Kazimierz
Bielsk Nowa Wieś, Piączyno Gościcki Czesław
Bielsk Ogorzelice Gorczyński Florjan
Bielsk Psary Szarewicz Wacław
Bielsk Rudówko Nadratowski Marjan
Bielsk Rycharcice, Drozdy Lasocki Stanisław
Bielsk Sękowo Łempicki Karol
Bielsk Umienino, Łubki Mazowiecki Bronisław
Bielsk Umienino, Żelazki Zaręba Marjan
Bielsk Zagroba Kościelna Duch Stanisław
Bielsk Zagróbka, Kleniewo, Dziedzice Kozłowski Jan
Bielsk Zągoty z częścią na Sękowie Gładysz Ignacy
Bieżuń Chamsk Berg Rudolf
Bieżuń Glinki Jaroszewski Mieczysław
Bieżuń Gołuszyn Grzybowski Michał
Bieżuń Kliczewo Bagieński Zygmunt
Bieżuń Przeradz Mały Machczyński Jan
Bieżuń Sadłowo Rościszewski Józef
Bieżuń Sławęcin, Dąbek Doberski Kazimierz
Bieżuń Stawiszyn, Łaziska Sławęcki Bonifacy
Bodzanów Brody Małe i Wielkie Jaroszewski
Bodzanów Cieśle Piwnicki Ignacy
Bodzanów Gocłowo, Cybulino Gąsiorowski Wacław
Bodzanów Karwowo Szlacheckie Paderewski Julian
Bodzanów Kiełtyki Charszewski Franciszek
Bodzanów Krawieczyn Jaroszewski Kazimierz
Bodzanów Leksyno Bagieński Władysław
Bodzanów Ramutowo Sielskie Kacperkiewicz Jan
Bodzanów Ruszkowo Gumowski Jan
Bodzanów Sąchocino, Badurki Gerlach Jan
Bodzanów Stanowo Graubart Mosiek
Bodzanów Stanowo Koskowski Stanisław
Bodzanów Szamborz Karwowski Adam
Bodzanów Szeligi Plewiński Stanisław
Bodzanów Szelugi Wielkie Zienkiewicz Bolesław
Bodzanów Zakrzewko Piętka Konstanty
Bodzanów Zakrzewo Kościelne Stobiecki Tomasz
Chorzele Annowo Gliński Stanisław
Chorzele Bogdany Wielkie Kloczowski Józef
Chorzele Duczymin Kościelny Gliński Jan
Chorzele Duczymin -  Nowa Wieś Mieczkowski Ksawery
Chorzele Gadomiec Chrzczony Borkowski Stanisław
Chorzele Parzeń Rykaczewski Leon
Chorzele Puszcza Płodownicka Landau Wilhelm
Chorzele Rembielino Łopuski Marjan
Chorzele Rycice Dębski Mieczysław (senior)
Chorzele Szlubowo ślubowski Feliks
Chorzele Zaręby-Kwiatkowo Kobyliński Aleksander
Chorzele Zdziwój Łasiewicki Stanisław
Ciechanów Łaguny - Barańce
Sosnowski Józef
Ciechanów Bądkowo Bojanowski Zygmunt
Ciechanów Bielawy Gołuskie Seczkowski Franciszek
Ciechanów Bilino Tyszka Józef
Ciechanów Chmielewo Kołakowski Wincenty
Ciechanów Czarnocin Studziarski Franciszek
Ciechanów Czarnocinek Załuski Jan
Ciechanów Dąbrówka Chmieliński Saturnin
Ciechanów Żarnowo - Dębiny
Kakowski Józef Andrzej (brat kard.)
Ciechanów Dębowa Karczma Sosnowski Aleksander
Ciechanów Długołęka Gębale Wilkowski Maksymilian
Ciechanów Długołęka Mirosy Kuskowski Aleksander
Ciechanów Garlino -  Zalesie Żerański Stanisław
Ciechanów Gostkowo Smoliński Jan
Ciechanów Grabowo Wielkie Obiedziński Symplicjusz
Ciechanów Gustawin Janowski Władysław
Ciechanów Humięcino Andrychy Rapacki Piotr
Ciechanów Humięcino-Klary Mieszkowski Kazimierz
Ciechanów Józefowo Trzciński Adam
Ciechanów Julianowo Zdziarski Tomasz
Ciechanów Karniewo Klonowski Stanisław
Ciechanów Kąty Martynowicz Jan
Ciechanów Klice, Jarluty Małe Bojanowski Michał
Ciechanów Kliczki - Patorki Konarski Albin
Ciechanów Kluszewo, Szaje Plewkiewicz Bolesław
Ciechanów Kobylinek Morawski Ignacy
Ciechanów Kobylino - Gidejty
Lentz Karol
Ciechanów Komory Błotne Kamiński Władysław
Ciechanów Kotermań Cyprysiński Kazimierz
Ciechanów Kraszewo Grzybowski Julian
Ciechanów Kraszewo Dezerta Borszewski Rajmund
Ciechanów Kraszewo Dezerta Bernbum Chil
Ciechanów Kraszewo, Sławęcin Płoski Julian
Ciechanów Kruszewo Smoliński Michał
Ciechanów Kuchary na Idzikowicach Pozner Salomon
Ciechanów Kurowo Ofenbach Icek
Ciechanów Leśniewo Górne Morawski Anastazy i Antoni
Ciechanów Lipa Dębowski Wiktor
Ciechanów Łopacin Ostrzeniewscy Ludwik i Konstanty
Ciechanów Mężenino -  Kłoski Rzeczkowski Antoni
Ciechanów Mężenino -  Węglowice Rutkowski Bernard
Ciechanów Mierzanowo Grendyszyńscy L. i M.
Ciechanów Młock, Baraniec Zapała Zygmunt
Ciechanów Nasierowo Dolne Smoliński Ludwik
Ciechanów Nasierowo -  Dziurawieniec Hubicki Stefan
Ciechanów Niestum Milewski Michał
Ciechanów Nużewo Sumiński Piotr
Ciechanów Nużewko Broniewski Jakób
Ciechanów Osiek Mościcki Jan
Ciechanów Osiek dolny i górny Chrzanowski Dominik
Ciechanów Osiek Dolny i Wólka Osiecka Milewski Józef
Ciechanów Pajewo - Rzyski Helmerson Konstanty
Ciechanów Pęczki - Kozłowo
Łaguna Leon
Ciechanów Pniewo - Czeruchy Krasiński hr. Adam
Ciechanów Przedwojewo-  Sona Dębowski Jan
Ciechanów Pszczółki Górne Płoski Onufry
Ciechanów Purzyce Pomiany Smoleński Benjamin
Ciechanów Purzyce - Trojany Płoski Antoni
Ciechanów Rembowo Mikiewicz Konstanty
Ciechanów Rutki-Krupy Leśniewski Kajetan
Ciechanów Smosarz Chruściele Kleniewski Jan
Ciechanów Smosarz -  Pianki Morawski Paweł
Ciechanów Sokołówek, Baby Klonowski Józef
Ciechanów Sułkowo Polne, Budy Sułkowskie Kwiatkowski Józef
Ciechanów śmiecino Gutkowski Ignacy, Brunon
Ciechanów Targonie Wilcz Aleksander
Ciechanów Trzcianka Kownacki Stanisław
Ciechanów Ujazdowo Ochniowe Domaszewski Bolesław
Ciechanów Ujazdówko Gołębiewski Kazimierz
Ciechanów Unikowo, Unikówko Jaworowski Jan
Ciechanów Wiksin, Rabież Podkuliński Adam
Ciechanów Wiśniewo -  Dziarnowo Tański Adam
Ciechanów Wólka Łanięcka Ruszczyński Emilian
Ciechanów Wróblewo Gościcki Antoni
Ciechanów Wróblewko Rzeczkowski Witold
Ciechanów Wróblewo Wiśniewscy Wincenty, Piotr i Marjan
Ciechanów Wróblewo - Zaremby Płoski Ludwik
Ciechanów Załuże -  Patory, Rembówko Milewski Jakób
Ciechanów Zielona Ojrzyński Józef
Ciechanów Żarnowo Grzybowski Władysław
Ciechanów Żarnowo Załuski Stanisław
Ciechanów Żmijewo Nowe Olszewski Stanisław
Ciechanów Żochy Wielkie Choromański Józef
Ciechanów Żochy -  Brodzięcino Łuniewski Antoni
Dobrzyń nad Drwęcą Gaj Dykał v. Dykau Paweł
Dobrzyń nad Drwęcą Lądy, Małszyce Rybold Adolf
Dobrzyń nad Drwęcą Piórków Riebold Erwin
Dobrzyń nad Drwęcą Półwiesk Mały Rudowski Edward
Dobrzyń nad Drwęcą Sitno Sponagiel Oskar
Dobrzyń nad Drwęcą Sokołowo, Humięcino, Retki, Sopiłaki Bojanowski Henryk
Dobrzyń nad Drwęcą Strachówko, Siedlino Chamski Leon
Dobrzyń nad Wisłą Bocheniec, Kamionka, Sokołowo Płoski Bolesław
Dobrzyń nad Wisłą Brudzeń Rościszewski Kazimierz
Dobrzyń nad Wisłą Chudzewo, Wierzniczka Niedświecki Władysław
Dobrzyń nad Wisłą Dyblin, Złowody, Kurowo Pruski Karol
Dobrzyń nad Wisłą Glewo, Zaduszniki Wąsowicz Tomasz
Dobrzyń nad Wisłą Głowina Dmowski Wacław
Dobrzyń nad Wisłą Gorzechowo Boski Czesław
Dobrzyń nad Wisłą Jakubkowo Rutkowski Alfred
Dobrzyń nad Wisłą Jasienie Wąsowicz Hipolit
Dobrzyń nad Wisłą Kamienica Knaap Józef
Dobrzyń nad Wisłą Kamień Kmiecy Wąsowicz Wacław
Dobrzyń nad Wisłą Kisielewo Karski Julian
Dobrzyń nad Wisłą Kłobukowo, Molędy Rokicki Ludwik
Dobrzyń nad Wisłą Kołat Miller Jan
Dobrzyń nad Wisłą Lasotki Stępczyński Hipolit
Dobrzyń nad Wisłą Łagiewniki Zalęski Aleksander
Dobrzyń nad Wisłą Makowo, Wincentowo Jankowski Wacław
Dobrzyń nad Wisłą Myśliborzyce Gorzechowski Michał
Dobrzyń nad Wisłą Obeb Wielki święcicki Józef
Dobrzyń nad Wisłą Płonczyn Mażantowicz Władysław
Dobrzyń nad Wisłą Płonne Łempicki Józef
Dobrzyń nad Wisłą Rembielino Gockowski Wojciech
Dobrzyń nad Wisłą Rokicie Zalęski Franciszek
Dobrzyń nad Wisłą Rokicie Kościelne, Radomin Rościszewski Edward
Dobrzyń nad Wisłą Siecienie Węslerski Stanisław
Dobrzyń nad Wisłą Skaszewo Tyburski Wincenty
Dobrzyń nad Wisłą Sobowo i Paprotki Miszewski Tadeusz
Dobrzyń nad Wisłą Strachoń Wałęsa Mateusz
Dobrzyń nad Wisłą Strużewo Mieczyński Jan
Dobrzyń nad Wisłą Tłuchowo v. Tłuchówko Sotrowski Tadeusz
Dobrzyń nad Wisłą Trzcianka Mała Koral Josek
Dobrzyń nad Wisłą Tulibowo Gościcki Stefan
Dobrzyń nad Wisłą Turza Wilcza Chiczewski Józef
Dobrzyń nad Wisłą Wierznica Niedświecki Romuald
Dobrzyń nad Wisłą Więcławice Lipski Wacław
Dobrzyń nad Wisłą Wyczałtowo Końkowolski
Dobrzyń nad Wisłą Zbyszewo, Reszki Piechna Stanisław
Dobrzyń nad Wisłą Zdziembórz Widawski August
Drobin Bełkowo Gierzyński Antoni
Drobin Cieszkowo Stare Nurgsztaler Fryderyk
Drobin Cieśle Cwierniewski Paweł
Drobin Dobrosielice Zalesie Gierzyński Adolf
Drobin Dobrosielice, Imbramy Zakrzewski Ludwik
Drobin Drobin Kunkiel Eugeniusz
Drobin Kuchary, Krysk, Niedzbórz Turski Henryk
Drobin Nagórki Dobrski Płoski Władysław
Drobin Nagórki, Judyce Ujazdowski Julian
Drobin Niedroż Młody Rościszewski Seweryn
Drobin Niemczewo Oppen Karol
Drobin Osiek Wielki i Mazowsze Szczempliński Mikołaj
Drobin Wempiły Kwasieborski Zygmunt
Lipno Bałdowo, Głodowo Ptąskowski Karol
Lipno Biskupino Borzuchowski Antoni
Lipno Jarczechowo Mejer Ludwik
Lipno Jastrzębie Różycki Kazimierz
Lipno Józefowo Czarnego Rozen Mosiek
Lipno Kiełpiny Jabs Fryderyk
Lipno Kijaszkowo, Kijaszkowie Lissowski Leon
Lipno Kikół miasto Nałęcz Władysław
Lipno Kłokock Godlewski Zygmunt
Lipno Lubin, Lubinek, Szczekarzewo Czajkowski Antoni
Lipno Makowiec Orłowski Józef
Lipno Maliszewo Szałkiewicz Antoni
Lipno Mysłakowo Wielkie Majer Ksawery
Lipno Niedświedś, Władysławowo Dmochowski Wiktor
Lipno Nowawieś święcicki Henryk
Lipno Ograszka Ostrowski Antoni
Lipno Osmiałowo, Lipno Rościszewski Andrzej
Lipno Ostrowitko Judkiewicz Mosiek
Lipno Płonczynek Grabski Czesław
Lipno Radomice świecki Tadeusz
Lipno Rybniki Buliński Zygmunt
Lipno Skórzno Noszarzewski Józef
Lipno Steklinek Bniński hr. Witold
Lipno Sumin Prądzyński Bolesław
Lipno Suszewo Sowiński Konrad
Lipno Teodorow Szmitkowski Henryk
Lipno Tomaszewo śliske vel Szliske Robert
Lipno Tomaszewo Wolf Ernest
Lipno Tupadły Waśniewski Stefan
Lipno Tupadły, Bęklewo Sztembardt Władysław
Lipno Uniechowo Kosiński Mieczysław
Lipno Wawrzynkowo, Krzywylas Ott Fryderyk
Lipno Węglowo Ruchelski Jan
Lipno Wielgie, Bętlewo Ettinger Józef
Lipno Wielgie, Dulsk Płoski Jan
Lipno Wierzbick, Rątfiny Zieliński Ludwik
Lipno Witkowo Dąbrowski Bolesław
Lipno Wola Wymysły, Ossówka, Witowąż, Stajenczyny Zieliński Jan
Lipno Wolęcin, Radziochy, Ciałuchowo, Gołuchowo Nałęcz Mścisław
Lipno Złotopole Ostrowski Roman
Lipno Złotopole, Szapsk, Żabowo Olszewski Jan
Lubicz Czernikowo Rościszewski Leon
Lubicz Kawęczyn Kwasieborski Ignacy
Lubicz Krobia Opatowski Mojżesz
Lubicz Łążynek folw. Wierzbicki Józef
Lubicz Mierzynek Ramlau Stanisław
Lubicz Młyniec Bazański Kacper
Lubicz Osiek Słupecki Adolf
Lubicz Osiek nad Wisłą Karzycki Piotr
Lubicz Zębowo, Zimny Zdrój Puzyra ks. Stanisław
Lubicz Zygmuntowo Kasparowicz Ignacy

Opracowanie na podstawie: Spis Alfabetycznego Obywateli Ziemskich Królestwa Polskiego ze wskaznaiem ostatniej stacji pocztowej,  Warszawa, Nakład i Druk E. Skowrońskiego, 1909 r.
Dostęp elektroniczny: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Podziękowania za korektę poczty w Chorzelach i Ciechanowie dla I.P. Adama Pszczółkowskiego


Copyright © by Karol Dobrzeniecki